Фолклор као стил живота

Наш колега гала концертом обележио велики јубилеј

    Владислав Бабијановић, дипломирани инжењер елекротехнике и рачунарства, запослен је као професор електротехничке групе предмета у нашој школи. Међутим, оно што је мање познато, то је да се наш колега дуги низ година професионално бави фолклором.


   Желећи да обележи неколико јубилеја одржао је гала концерт три културно уметничка друштва 23.11.2019. на Спенсу у Новом Саду пред 1000 гледалаца. Концерт је трајао 3 сата, на репертоару су се нашле кореографије из свих кореолошких области од севера ка југу наше земље. Овај изузетан догађај је отворила покрајински секретар за културу Драгана Милошевић, а цела свечаност је била медијски пропраћена од стране РТВ-а.

   Концерту су присуствовале Снежана Ивеља, директор Техничке школе ,,9.мај“ и професори Силвана Јосић и Бобан Налић. Гала концерт је био хуманитарног карактера, у организацији фондације ,,Тате Новосађани“ у холу Спенса била је постављена кутија за хуманитарне прилоге за лечење шестогодишњег дечака Косте Петковића из Ветерника, који болује од леукемије.

   Мало је рећи да је публика коју су сачињавали родитељи, рођаци и пријатељи учесника као и најближи рођаци, пријатељи и чланови породице професора Бабијановића били фасцинирани оним што су видели на сцени. Изјаве посетилаца су се саме низале: ,, Каква енергија, сви као један, заједно дишу, такво јединство, тај дух, љубав према фолклору, свему их је научио и своје 40 година дуго искуство је са њима поделио...”

   Имали су 4 биса на крају, а када се на сцени појавио професор Бабијановић маратонски аплауз је трајао буквално неколико минута. Један од учесника концерта је изјавио да је толико дуг аплауз чуо само на мечу Новака Ђоковића и то кад му је била потребна подршка публике. Родитељи деце учесника нису могли да сакрију одушевљење уметничким руководиоцем и кореографом, желели су да чују његову изјаву. Професор Бабијановић је скромно, како то само великани умеју изјавио: ,, Имате дивну децу, све што сам имао да кажем, рекао сам кроз њих и њихову игру.“

   Овај вишеструко даровити човек необичне енергије је изузетним концертом заиста обележио неколико јубилеја: 40 година бављења фолклором, 20 година рада на месту уметничког руководиоца, 25 година на месту играча, јер је неколико година истовремено био и играч и кореограф и уметнички руководилац.

   На концерту је било 250 учесника свих узраста од оних најмлађих од 4 године до искусних играча, ветерана од 40 година. Спојио је три културно уметничка друштва која води дуги низ година којима је на овако спектакуларан начин такође обележио јубилеје: КУД ,,Виноградар“ из Лединаца је славио 20 година постојања и њега је основао професор Бабијановић, КУД ,, Степино коло” обележава своју 25. годину активног рада и слави 100 година постојања села Степановићево које су основали солунски добровољци и дали му име по Степи Степановићу, а КУД ,,Стеван Мокрањац“ из Каћа у овој години слави 65 година постојања.

   КУД ,,Виноградар” из Лединаца професор Бабијановић води 20 година, КУД ,,Степино коло” из Степановићева, такође води 20 година, а КУД ,,Стеван Мокрањац” из Каћа води 9 година. Недељно има укупно 6 проба, понедељком и четвртком у Лединцима, уторком и петком у Каћу, средом и недељом у Степановићеву, а субота је резервисана за наступе и ванредне пробе по потреби!

   Живи у Новом Саду, ради у Техничкој школи у Бачкој Паланци. Рођен је у Суботици, а завршио је и Високу школу струковних студија за образовање васпитача у Кикинди просечном оценом 9,95.

   Од 40 испита има 39 десетки и једну деветку! Студије електротехнике је започео у Загребу, услед ратних дешавања наставио их је у Бања Луци, а окончао их је у Новом Саду. У Суботици је завршио и основну и средњу школу, добитник је 3 Вукове дипломе. Годинама је био солиста и коловођа у ОКУД ,,Соња Маринковић” у Новом Саду, као и у друштвима у Загребу и Бања Луци где је студирао.

   Са својим играчким друштвима годинама је био првак покрајине и државе на републичким смотрама. Одиграо је преко 1000 концерата, наступао у преко 30 земаља широм света на 4 континента, у Европи, Азији, Америци и у Африци.

   У конкуренцији 40 држава 1993. године је са својим друштвом постао светски првак у Палма де Мајорци. Некада је био првак Војводине у атлетици, свирао је хармонику 7 година, а сада је и бубњар у свом оркестру.

   У нашој општини често је наступао у Челареву, Бачу и Бачкој Паланци. Покушао је да објасни зашто толико воли фолклор и шта он за њега представља. Нагласио је да је то ретка активност која обухвата људе различитих професија, најразличитијих узраста, разне социјалне слојеве и богате и сиромашне, такође образоване и оне мање образоване људе. Ту се јако добро научи дисциплина и шта је успех колектива. Бављење фолклором утиче на психофизичке и моторне функције као и на развијање интелигенције према истраживањима МЕНСЕ. Некада су спортисте боксере, рукометаше, одбојкаше и фудбалере због брзине и координације покрета слали на фолклор.

   Као уметнички руководилац пуних 20 година професор Бабијановић није ненајављено изостао са неке пробе. Једном га је снег завејао на путу. Са завојима је радио након операције оба колена...Пуних 20 година није провео после подне у свом дому! Непрекидно је у аутомобилу, неуморан, сваки дан на релацији Нови Сад - Бачка Паланка, a затим једно од поменута три места: Лединци, Степановићево и Каћ.

   За професора Бабијановића како сам каже, фолклор је други живот, нека врста активног одмора, стил живота. Кроз њега се негује традиција, док сте окружени увек људима позитивне енергије. Од непроцењиве вредности су сва дружења посебно на путовањима где се упознаје богатство других култура широм света. Једне вечери сви уче наше коло, а наредне уче афричке игре ... Овај изузетан познавалац фолклора каже да је заправо наш фолклор један од најбогатијих на свету и мелодијом и костимима и ритмом, готово да свако село има своју специфичну ношњу. Истиче и своју улогу педагога и васпитача, јер као уметнички руководилац има одређен ауторитет пред младим играчима које сачува од свакаквих искушења на улици којима су данас изложени тинејџери.

   Велике пре свега људске квалитете професора Бабијановића препознали су и ученици Техничке школе ,,9.мај“ где је 3 године узастопно биран за омиљеног професора.

Кратку репортажу Радио-телевизије Војводине са овог концерта можете погледати на овом линку.

Аутор текста: Радмила Ристић