Конференцијa „Дуално образовање – знање за будућност“

Штампа
Учење кроз рад

  Конференцији је присуствовао председник Србије Александар Вучић, министар просвете Младен Шарчевић, председник ПКС Марко Чадеж, професор Швајцарског економског института при Федералном институту за технологију у Цириху Урсула Ренолд, као и више од 1.500 учесника.

Noel Ginsburg   Конференција је одржана у Београду, 23. децембра 2019. Међу учесницима скупа је био и Ноел Гинсбург, оснивач CareerWise Colorado, непрофитне организације на чију иницијативу је уведен систем дуалног образовања у САД, који су поделили искуства о уделу и значају дуалног образовања за одрживост пословања и економски напредак једне земље.

  Конференцији су присуствовали представници компанија из целе Србије, школа и локалних самоуправа, страни партнери и представници институција које су допринеле и учествују у развоју дуалног образовања.
Dualno obrazovanjeDualno obrazovanje
  Дуално образовање је део система средњег стручног образовања и васпитања у коме се кроз теоријску наставу и вежбе у школи и учење кроз рад код послодавца, стичу, усавршавају и граде знања, вештине, способности и ставови (компетенције). Компетенције су у складу са стандардом квалификације и планом и програмом наставе и учења тзв. „учење кроз рад“.
  Увођење дуалног образовања у средње стручно образовање у Србији, почело је 2013. године пројектом Немачке организације ГИЗ „Реформа средњег образовања“. Својим пројектима касније су им се придружили партнери из Аустрије и Швајцарске, финансијском и експертском подршком у развоју таквог модела образовања.
  У Србији је дуално образовање иницирала Привредна комора Србије а њена пуна примена је почела Законом о дуалном образовању у новембру 2017. године. По ГИЗ-овом пројекту, 2013/2014. године 400 ученика се школовало у 16 школа на тај начин, кроз три образовна профила и у 40 компанија. Прошле године 2018/2019. већ се тај број ученика попео на 4.500 и они су се образовали у 33 образовна профила, у 80 школа у 52 града и општине и у око 600 компанија. То значи да је број ученика, школа и компанија, као и дуалних профила из године у годину растао, па је данас 10 пута већи у односу на почетак.
  Треба нагласити да се дуално образовање као модел не уводи у цео систем средњег стручног образовања, него само у оним подручјима рада у којима постоји потреба привреде за кадровима и спремност да се ти кадрови запосле.
  Из ТШ „9.мај“ конференцију „Дуално образовање – знање за будућност“ у Београду, 23.12.2019. пратили су директор школе Снежана Ивеља, професор машинске групе предмета Душко Никитовић и педагог школе Виолета Дамјановић.
  
Више о Конференцији о дуалном образовању можете прочитати на званичној страници Министарства просвете, науке и технолошког развоја.